Ratowanie ludzi w potrzebie to podstawowy cel każdej fundacji. Dzięki gromadzonym pieniążkom te placówki są w stanie zadbać o każdego, kto choruje lub nie ma dachu nad głową. Fundacje w głównej mierze pełnią funkcje altruistyczne i są bardzo potrzebne w każdym systemie państwowym. Skupiają wolontariuszy, którzy chcą wykorzystywać swój wolny czas i umiejętności na wspomaganie tych, którym po prostu zabrakło szczęścia. Współczesne, nowoczesne organizacje, zakładane są również w celu rozwijania ideologii obywatelskich, propagowania danego kręgu kultury, czy aktywizowania dzieci i seniorów. Są to więc organizacje pożytku publicznego, których istnienie jest niezwykle ważne.
Jak samo określenie sugeruje organizacje wspierają innych czerpiąc z własnego majątku. Darczyńcą niejednokrotnie zostają osoby, które zebrały już solidny kapitał i pragną się nim podzielić. Czasem jednak układa się tak, że organizacje z braku koniecznych środków finansowych nie mogą dalej wykonywać swoich działań. Od paru lat każdy z nas ma możliwość wspomagać organizację przekazując im jeden procent własnego podatku. Wypełniając odpowiednie pole w corocznym PIT także i Ty masz możliwość pomóc.
Jak oddać jeden procent podatku na opp?Kto ma możliwość złożyć jeden procent swojego podatku fundacji?Czym są instytucje pożytku Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury.
Historia mechanizmu „przekaż jeden procent podatku na fundacje” ma korzenie w roku 2004, kiedy artykuł ten został opisany w regulacji o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od tamtej pory płatnicy podatku są w stanie utrzymywać wskazaną przez siebie organizację interesu publicznego w bardzo prosty sposób. A wybór jest szeroki – od fundacji funkcjonujących na korzyść praw zwierząt, aż po ugrupowania pasjonujące się ochroną zabytków. Mechanizm 1% jest bardzo prosty. Po wyliczeniu stosownego podatku w aktualnym zeznaniu podatkowym w rubryce o nazwie „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy opisać nazwę i numer KRS pewnej instytucji. W tymże polu można wskazać również wartość wysyłanej kwoty, mając na uwadze, iż nie powinna ona być większa niż 1% własnego podatku. Jeżeli regulujemy podatki na większej liczbie formularzy jesteśmy w stanie wręczyć tą kwotę adekwatnej liczbie fundacji.
Uchwała o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w prosty sposób przedstawia kto jest w stanie dać 1% swojego podatku. Tymi osobami są podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu zewidencjonowanego podatku linearnego w wielkości 19%. Mogą być to również osoby uzyskujące dochody z odpłatnego odsprzedania papierów wartościowych i nieruchomości, oraz ten kto indywidualnie wpłaca zaliczkę na korzyść podatku. Nierzadko ludzie nie rozumieją w tej kwestii możliwości osób prawnych. Tak się składa, że w tym przypadku ustawodawca nie załatwia osobom prawnym na składanie 1% podatku. Z tegoż instrumentu mogą tymczasem korzystać osoby będące na emeryturze. Wystarczające jest, że na bazie jednorocznego rozliczenia podatku przez organ rentowy (tzw. PIT 40A), jednostka która uzyskała wiek emerytalny indywidualnie złoży zeznanie podatkowe. Co do wymogów wysłania 1% podatku na konto OPP, najistotniejsze jest dostarczenie rozliczenia bez opóźnień. Jest to maksimum 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeżeli darowana suma będzie większa aniżeli 1% podatku, formularz nie zostanie przyjęty. W każdej sytuacji należy starannie skontrolować, czy nie popełniliśmy błędu w w tym polu.
Nie każda organizacja może uzyskać funkcje organizacji pożytku publicznego. Instytucja, której można wręczyć 1% podatku, musi realizować zadania pożytku publicznego. Ponadto powinna prowadzić swoją działalność jawnie, co związane jest z z obowiązkiem udzielania informacji o charakterze inwestowanych pieniędzy z 1%. OPP nie zostanie w żadnym przypadku partia polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Zostanie nią natomiast spółka kapitałowa powołana w celu niepołączonym z rozwijaniem działalności majątkowej, jeśli utrzymuje przez co najmniej 2 lata czynności w działach tzw. interesu publicznego. Znakomitym przykładem OPP publicznego jest np: Organizacja Akogo, ratująca dzieci w śpiączce, oraz Organizacja Niechciane i Zapomniane, utrzymująca niechciane zwierzaki.
Nieduży uczynek, a tak wiele może zrobić. W sumie 1% to nie wysoka suma, jednakże nawet tak niewielkie wsparcie finansowe, może okazać się drogocennym darem dla ludzi i zwierząt, którzy wyczekują na uśmiech losu. Rozliczając się co roku z Urzędem Skarbowym pamiętajmy o oddaniu 1%. Nic to nas nie kosztuje, albowiem i tak te pieniądze płacimy Państwu. Jedynie w 2014 roku suma skumulowana z 1% sięgnęła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej kwocie wiele organizacji mogło wspomóc swoich podopiecznych. Przeznacz 1% podatku na OPP i sprezentuj komuś na pozytywną zmianę.
Poszukujesz instytucji pożytku publicznego, której planujesz przekazać swój 1%? Przejrzyj kompletną bazę organizacji i wypełnij z nami swoje rozliczenie podatkowe: przekaż jeden procent podatku na OPP