Czy właściwe ocieplenie mieszkania oddziałuje na skuteczność energetyczną? Oczywiście. Z wysoką wydajnością energetyczną idą w parze oszczędności finansowe, ze względu na obniżenie wydatków na ogrzewanie Profesjonalne ocieplenie budynku spowoduje, że ciepło na dłużej w nim zostanie. Obliczenia oszczędności nie są wcale skomplikowane.
W szerokim kalejdoskopie materiałów izolacyjnych pojawiła się parę lat temu pianka poliuretanowa – o niskiej wadze,o umiarkowanej wadze, docierająca w trudno dostępne wnętrza, umożliwiająca maksymalną ochronę termiczną. W dużym skrócie atrakcyjna w każdym calu. W najnowszym poradniku pragniemy Wam zaprezentować ją z bliska, by dowieść, że w budownictwie czasem warto postawić na nowoczesność, a nie na dostępne standardy.
Izolacja natryskowa, bo tak też określa się technologią wykorzystującą piankę poliuretanową, idealnie odnajduje się w najsurowszych warunkach. Przedsiębiorstwa budowlane z wielką chęcią stosują ją w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym. Podstawową zaletą pianki PUR jest jej lekka waga, w przeciwieństwie do innych materiałów ociepleniowych. Dzięki tej właściwości pianka nie przeciąża konstrukcji budynku, budynku, co wyraźnie rozwija opcje jej użycia. Pianka poliuretanowa wykorzystywana jest w dwóch rozwiązaniach – otwartokomórkowym i zamkniętokomórkowym, które pokażemy Wam w dalszej części artykułu. Zapraszamy!
Jak samo określenie sugeruje, pianka otwartokórkowa cechuje się otwartą strukturą komórek. Wilgoć nie zatrzymuje się wewnątrz budynku, tylko łatwo przepływa przez skorupę izolacji na zewnątrz. Ta zaleta specjalistycznie oznaczana jest poprzez współczynnik oporu dyfuzyjnego, który w przypadku systemu otwartokomórkowego jest szczególnie niski. Szczególnie kluczowym atutem pianki otwartokomórkowej jest użycie wody jako elementu spieniającego. Znaczy to, że niniejszy wariant ocieplenia jest wysoce nieszkodliwy i może być z powodzeniem aplikowany w każdej konstrukcji budowlanej. Izolacja otwartokomórkowa jest szczególnie zachwalana w budownictwie pasywnym, w którym najważniejszą rolę odgrywają o odpowiednich cechach termoizolacyjnych. Pianka nie przewodzi ciepła, przez co zostaje ono zatrzymane w mieszkaniu. Utrudnia natomiast dostęp brudu i obniża hałasy z zewnątrz. System otwartokomórkowy to najlepsze rozwiązanie do ocieplania poddaszy lub ścian działowych.
Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa ma dużo większe zastosowanie, niż systemy o otwartej strukturze, a to przez wzgląd na zwartą konstrukcję komórek. Ocieplenie zamkniętokomórkowe nie wchłania wilgoci, jest odporna na ściskanie i może być stosowana w skrajnym zasięgu temperatur. Po za tym cechuje się znacznie wyższym współczynnikiem przekazywania ciepła. Te właściwości powodują, że pianka zamkniętokomórkowa odnajduje zastosowanie w izolacji płaskich dachów, fundamentów, konstrukcji z metalu chłodni, czy rurociągów. Z uwagi na gęstą konsystencję komponuje się z niej między innymi gotowe płyty warstwowe.
Pianka PUR powstaje jest z dwóch zasadniczych czynników – polieteru i izocyjanu. Te dwa prefabrykaty w wymieszaniu z wodą tworzą pianę o jednolitej kompozycji i doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Gotowa pianka PUR produkowana jest wyłącznie w miejscu dozowania, co znacząco skraca czas zakończenia izolacji. Elastyczna postać pianki wpływa na to, że napływa ona w skomplikowane miejsca, likwidując tym samym powstawanie tzw. mostków cieplnych, co działo się bardzo często przy montażu standardowych materiałów izolacyjnych. Pianka poliuretanowa jest lekka i nie obciąża budowy budynku. Z takiego względu może być wykorzystywana zarówno w nowym budownictwie, jak i przy renowacji starszych obiektów, czy przy stawianiu hal przemysłowych o dużej powierzchni. Dobrze jest odnotować także, że izolacja natryskowa jest niesamowicie efektywna. Nie poddaje się procesowi biodegradacji, co oznacza, że utrzymuje swoje właściwości przez długi czas. lata. Gromadzi ciepło w wnętrzu w chłodne dni i nie doprowadza do nadmiernego ogrzania się mieszkania w lato – działa zatem dwukierunkowo. Ponadto pianka PUR nie wywołuje jakichkolwiek reakcji uczuleniowych, co rozszerza grono jej zwolenników. Nie jest również atrakcyjnym surowcem dla gryzoni, czy insektów, których obecność w mieszkaniu nie jest mile widziana. Pianka poliuretanowa to zwyczajnie innowacyjny materiał izolacyjny.
Pianka poliuretanowa sprawdza się w skrajnej skali temperatury i w ciężko dostępnych przestrzeniach. Jest to najodpowiedniejszy system do ocieplania poddaszy i fundamentów. Pianka PUR może być używana w budownictwie jednorodzinnym, jak i w budownictwie fabrycznym. Współgra również z wszelkimi wymogami budownictwa pasywnego. Jest artykułem energooszczędnym, niegroźnym dla środowiska, i dogodnym dla osób cierpiących na alergie. Aplikacja ocieplenia natryskowego zajmuje dokładnie mówiąc kilka chwil. Przypuszczalnie nie musimy już Was dalej uświadamiać, że ocieplenia z pianki poliuretanowej są najtrwalsze i najbardziej skuteczne. Wstąp na stronę internetową firmy KDK Pro – specjalistów od izolacji natryskowej i poznaj szczegółową ofertę: Ocieplanie Poddasza