System enova365 -wdrożenia
15 września, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń
15 września, 2020

Jak kupić dom

Kupujemy wymarzony dom. Na co zwracać uwagę.

Zamieszkanie w domu dla wielu jest realizacją najskrytszych marzeń. Po wielu miesiącach życia w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Miesiącami analizujemy strony biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym gąszczu odszukać tę,która w pełni nas zadowoli i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, domek mający 60 m² będzie zbyt mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Przemyśleć należy też sprawę stanowiska garażowego. Obecnie jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy poszerzenie istniejącego już garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Zbyt mała będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. We wstępnych przemyśleniach należy uściślić ogólną lokalizację. Nie każdemu odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeśli szukamy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do centrum.

Nowy czy stary dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego domu, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nowy dom od dewelopera. Nowy dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi poczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje pozytywy. Najczęściej znajduje się on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to dogłębnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy myjni samochodowej. Wiekowe, domy mają swój urok i urokliwe pomieszczenia. , że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest pierwszorzędne. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Kluczowa jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto ma do niej prawo, czy jest publiczna. Wszelkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne kłótnie. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Położenie wpływa na cenę. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę domu na Stawkach czy w Grębocinie i podobną nieruchomość w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę mające wpływ kwoty i w takim wypadku koniecznie trzeba to dobrze przeanalizować.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najistotniejsza rzecz do zbadania. Koniecznie należy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Tę informację znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Wnikliwe przeanalizowanie dokumentów przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi ocenić fachowiec. Nie warto na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Następną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas ważna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad innymi metodami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeśli kupiliśmy używany dom, to trzeba upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z nieruchomością. W wypadku używanego domu należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.