Implanty zębów zastępują luki gdy wypadną zęby i są jednym ze znanych i najbardziej wytrzymałych uzupełnień protetycznych. Po właściwie przeprowadzonym leczeniu śruba implantu stomatologicznego zrasta się z kością, a ustawiona na nim korona do złudzenia imituje naturalne zęby.
Korzystając z implantów da się wypełniać nie tylko pojedyncze luki, ale nawet komplet zębów. Implanty są też solidnym wsparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.
Jedną z najpopularniejszych zalet implantów zębowych jest ich trwałość. Ocenia się, że właściwie wstawiony implant może wystarczyć całe życie. Przyjęte przez tkankę kostną, pomimo upływu czasu nie tracą swojej wartości, nie niszczą się i nie powodują kłopotów. Co więcej wykorzystanie implantów to duży komfort . Implanty stomatologiczne nie zmieniają miejsca i nie dopuszczają do tego, żeby np. zamocowana na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.
Komu można wszczepić implant zębowy?
W głównej mierze implantów nie wstawia się kobietom w ciąży ani w przypadku osób z chorobami związanymi z krzepliwością krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest również trwający nowotwór i nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci i osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na nadal trwający proces rozwoju kości szczęki.
Część przeciwwskazań nie odbiera kompletnie możliwości wszczepienia implantów zębowych, ale muszą być one skonsultowane z dentystą. Są to np. osoby z wadami serca,chorobami psychicznymi lub z chorobą Parkinsona. Konsultacji ze stomatologiem potrzebują również ludzie, którzy od lat są uzależnieni od papierosów.
Czy implant jest lepszy od protezy zębowej?
Implanty zębowe zapewniają wiele możliwości odbudowy piękna uśmiechu. Często bywa tak, że pacjent potrzebuje wymiany wielu zębów, a czasami nawet całego łuku.
Stomatolog protetyk posiada kilka rozwiązań, chociaż obecnie przeważnie wybieranymi metodami są implanty lub założenie tradycyjnej całkowitej protezy. O ile te sposoby skutecznie radzą sobie z bezzębiem, posiadają zarówno plusy i minusy. Często noszenie protezy może okazać się nieodpowiednie dla pacjenta z uwagi na na przykład nieodpowiednie warunki budowy jamy ustnej. Takie protezy nie są też wieczne. Co kilka lat trzeba kupić nową protezę, dlatego że z biegiem lat przestają być dopasowane, jak na początku.
Wszczepienie implantów dentystycznych natomiast zabiera trochę czasu ze względu na konieczność włożenia implantu w kości szczęki i żuchwy, ale za to implant może przetrwać również do końca życia. Zaaplikowany implant przed osadzeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi scalić się z kością i tkankami. Dopiero po tym czasie można podejmować dalsze leczenie protetyczne.
Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?
Głównym założeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej przez próchnicę miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia uznaje się za jeden z najbardziej skomplikowanych zadań lekarza endodonty wykonującego leczenie kanałowe, ale większość zabiegów daje pożądane efekty. Leczenie kanałowe daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Dzięki wysokiej efektywności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zatrzymanie zębów, które jeszcze jakiś czas temu były przeważnie usuwane.
Z kolei implanty uzupełniają naturalne zęby, a przy tym nie psują się, o ile pacjent właściwie dba o higienę zębów, implanty służą dożywotnio. To oznacza, że nie trzeba martwić się bólem i dolegliwościami, a wyrwanie mocno zniszczonego zęba i zastąpienie go implantem zęba, jest zwykle rozwiązaniem znacznie bardziej korzystnym.
Jak zachowywać się po zabiegu wszczepienia implantu ?
W pierwszych dniach najlepiej nie przygotowywać gorących potraw i wypróbować dietę półpłynną. Nie wolno używać strefy jamy ustnej. Według stomatologów niewłaściwe jest również dotykanie placami i językiem miejsca implantu, by nie dopuścić do podrażnień lub zakażenia. Trzeba rzucić papierosy i alkohol, z uwagi na to, że rozregulowują proces gojenia się dziąseł. Co więcej przez okres mniej więcej miesiąca nie wolno podejmować fizycznego wysiłku.
Niezwykle ważne w takiej sytuacji jest spełnianie zaleceń dentysty. Niezbędne jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz zgłaszanie się do dentysty, kiedy tylko pojawią się alarmujące objawy.
Branie środków przeciwbólowych i antybiotyków powinno odbywać się tylko według zaleceń stomatologa. Samodzielne zwiększanie dawek bez decyzji dentysty może być niebezpieczne dla zdrowia. Dobrze również przemywać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Mają one zastosowanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.
Jak troszczyć się o implant ?
O implanty stomatologiczne najlepiej troszczyć się w taki sam sposób, w jaki o nasze zęby. Bazą jest regularne czyszczenie dwukrotnie przez dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.
Mimo tego, że implanty stomatologiczne nie niszczą się od korozji ani próchnicy, najlepiej troszczyć się o nie z tak samo dużą uwagą. Bez czyszczenia zębów po posiłkach resztki pokarmów będą zbierać się przy linni dziąseł. To może prowadzi do powolnego obniżania się dziąseł. W tym przypadku często pokazuje się tytanowy korzeń implantu stomatologicznego, w ten sposób tracąc dobry wygląd. Oprócz tego należy minimum 2 razy na rok odwiedzić gabinet stomatologiczny na wizytę kontrolną.
Sprawdź nasze usługi: implantologia