System ekonomiczny dla osób z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną ciągle nie jest atrakcyjny. Zazwyczaj właściciele firm, którzy mogą wybrać pracownika „normalnego” oraz „schorowanego”, wybiorą tego pierwszego. Choćby wtedy, gdy ów drugi posiada mniejsze zdolności, m in. niewystarczające wykształcenie lub brak doświadczenia. Taka okoliczność niekorzystnie odbija się na osobach, jakie posiadają rozlicznego typu choroby. W wyniku tego praktycznie w ogóle nie pragną iść do pracy, „egzystują” tylko z renty oraz są mimowolnie „wypychane” na margines. W Polsce „inność” wciąż sprzęga się z czymś negatywnym, obcym, nieakceptowalnym. A przecież osoby np. niewidome, jednogłośnie z prawodawstwem, absolutnie nie mogą być dyskryminowane. Nie tylko w sytuacji normalnego sektora pracy. Czy istnieje dla takich osób jakieś rozwiązanie? Gdzie powinny skierować się po radę? Czy funkcjonują jakieś obiektywne drogi ich aktywizacji?
Jedną z możliwości aktywizacji osób niepełnosprawnych jest rekrutowanie wspomagane. Ta taktyka powstała w Stanach Zjednoczonych w latach 60. i 70. XX wieku. W Polsce zaczęto ją realizować dopiero w 2001 roku. Dziś multum fundacji wprowadza omawianą formę pomocy w odniesieniu do osób z dolegliwościami. Na czym ona faktycznie opiera się? Trener pracy i doradca zawodowy określają przyszłego zatrudnionego oraz przełożonego. Ważne są tutaj predyspozycje spodziewanego zatrudnionego, warunki, jakie musi koniecznie zagwarantować właściciel, obszar obowiązków, wysokość wynagrodzenia i określenie liczby godzin pracy. Potem osoba niepełnosprawna realizuje właściwe badania lekarskie i trening z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (są one wprowadzane przez zleceniodawcę). Trener pracy bynajmniej nie ma jedynie wytypować terenu, w jakim będzie ona pracować, lecz ponadto przygotować pozostałych pracowników wybranej firmy na powitanie nowego. Na dodatek informować jak wygląda dojazd do firmy oraz dopomóc mu w przyzwyczajeniu się w innym otoczeniu. Planem instruktora pracy jest jeszcze rozwiązywanie pojawiających się kłopotów między właścicielem a pracownikiem.
Drugim typem pomocy są tzw. Zakłady Pracy Chronionej, które posiadają niezwykłe pozwolenia. W swoisty sposób podchodzą do osób z inwalidztwem lub niepełnosprawnością, a mianowicie: zapewniają im odpowiednie warunki pracy (za każdym razem przystosowane do charakteru oraz stopnia niepełnosprawności), opiekę lekarską oraz usprawniającą (rehabilitacja). Opisywanym zakładom pracy należą się „pierwszeństwo” fiskalne, ulgi oraz dofinansowanie (dokumenty przyjmuje PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Przeróżne fundacje pomagające w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych współdziałają z ZPCh. Kształcą swoich protegowanych styczności z chlebodawcą, dostosowywania się do odmiennej sytuacji w codziennym funkcjonowaniu oraz zaradności.
Należałoby napomknąć także o Warsztatach Terapii Zajęciowej, na jakich protegowani organizacji pożytku publicznego mają szansę doskonalić swoje predyspozycje oraz zainteresowania. W pewnych organizacjach pożytku publicznego działa co najmniej parę typów takich pracowni, m in. pracownia artystyczna, pracownia gospodarcza, pracownia promocji i obsługi sprzedaży bądź pracownia techniczna.
W dowolnych miejscach, gdzie robione są zajęcia, praktyki, ćwiczenia, warsztaty, usługa prawnicza oraz psychologiczna. Częstokroć organizacje pożytku publicznego interesują się mobilizacją z orzeczeniem w niniejszym obszarze. Są najdogodniejszym miejscem, gdzie opisywane osoby mają możliwość polepszać swoje kompetencje, pozyskiwać informacje, przyzwyczajać się współwystępować z innymi ludźmi i otrzymać ochronę w znalezieniu uczciwej pracy. Przykładowo w obrębie treningów osoby z dysfunkcjami mogą współuczestniczyć w: szkoleniach komputerowych, zawodowych, „na odległość”, zręczności grupowych i w obszarze zagadnień prawnych. Warsztaty z doradcą w zakresie wyboru zawodu mają na celu wspomaganie osoby z chorobą w obrębie dopasowywaniu ścieżki zawodowej, przekwalifikowaniu się, preferencji kursu, przyrządzania życiorysu albo w optymalnym wyszukiwaniu ogłoszeń. Niezmiernie istotne jest również to, iż organizacje i pozostałe pokrewne instytucje socjalne, mogą dostać 1% podatku od krajowych wyborców. Wszelakie pozyskane pieniądze są pozostawiane tylko na pomoc osób z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną. Należy zaznaczyć, że w naszym kraju istnieje coraz szersza świadomość, że za sprawą przedstawionego detalu mamy możliwość niewątpliwie kogoś wspomóc.
Pośrednictwo pracy to kolejna alternatywa, z jakiej mają możliwość skorzystać osoby np z upośledzeniem fizycznym. Chodzi tutaj bynajmniej nie tylko o fundacje, ale różne niezależne firmy otwarte dla wszystkich. Przeważnie zajmują się umawianiem z pracodawcami „normalnych” osób, zaś swoją drogą posiadają oferty szczególne. Chodzi tutaj o opisywane oferty pracy dla niepełnosprawnych, które są dostosowane do ich kwalifikacji. Jeżeli planujesz uzyskać więcej wiadomości na ten temat, kliknij w ten odsyłacz – Zatrudnianie osób niepełnosprawnych