W przemyśle żywieniowym niezwykle ważne jest staranne zamykanie towarów. Po pierwsze – wyrób po prostu nie wydobywa się z opakowania, np. w trakcie rozładunku. Po drugie – dużo dłużej zabezpiecza walory smakowe, co dla Odbiorców jest praktycznie, najważniejsze, kiedy „przerzucają” szafki z mnóstwem wyrobów (czasami kilkunastu rozmaitych marek). I po trzecie – możemy go naturalnie, porcjować w taki sposób, by mówiąc w skrócie nie było go ani zbyt dużo ani zbyt mało. Innymi słowy zakręcarki, bo taka formułą tytułuje się urządzenia zamykające, między innymi słoje oraz butelki, muszą wypełniać ogromnie dużo wielorakich zaleceń, żeby były przyjęte na potrzeby masowej produkcji. Ostatnio jeszcze większy nacisk położono na pakowanie przetworów niezwykle czułych, m. in. twarogu i stworzono maszyny Ultra Clean oraz aseptyczne. Ich przeznaczeniem jest dokładne zakręcanie opakowań z kilkudniowymi napojami, towarami mlecznymi i wodą źródlaną.
Zakręcarkę butelek – w niniejszym przypadku możemy wybrać zakręcarkę kręcącą się wokół osi centralnej, linearną, jednogłowicową bądź wieżę zakręcającą. Takiego wariantu zamykarki zdają egzamin nie tylko w sektorze spożywczym, ale też przemyśle drogeryjnym, winiarskim i farmakologicznym.
Zakręcarkę słoików – tutaj głowica zamykarki jest znakomicie dopasowana do charakterystycznych przykrywek słoików. Najpierw zakręcarka redukuje naddatek powietrza, a w dalszej kolejności zakręca je na zasadzie twist-off.
Zakręcarkę do konserw – znakomicie się sprawdzają przy skręcaniu okrągłych konserw, które zostały wyprodukowane, np. z aluminium.
Jeżeli pragniemy wpasować odpowiednią głowicę, to powinniśmy mieć na względzie w głównej mierze surowiec, z jakiego przygotowane jest opakowanie. Dzięki temu artykuł będzie w perfekcyjnej ilości umieszczony w szklanej butelce bądź metalowej puszce. Zakręcarki zautomatyzowane posiadają niesamowicie mocną konstrukcję, która daje pracownikom bezpieczeństwo. Sporadycznie ulegają uszkodzeniom, jeśli są prawidłowo eksploatowane i konserwowane. Zakręcarki to maszyny, których konstrukcja wciąż się zmienia, bowiem w każdej chwili generowane są nowe pojemniki o wzorach innych aniżeli uprzednie.
Generalnie zakręcarki można rozdzielić na te z pojedynczą głowicą, wielogłowicowe, maszyny pracujące w jednej linii oraz maszyny do pojemników o naprawdę małych oraz średnich kubaturach. Zakręcarki z jedną głowicą możemy natomiast rozdzielić na automatyczne (same zabierają zakrywkę) i w połowie zautomatyzowane (wieczko należy zaaplikować samodzielnie). Zakręcarki wielogłowicowe, przykładowo rotacyjne, posiadają od 3 do 24 głowic oraz są w stanie spełniać swoje zadanie na liniach fabrycznych o bardzo dużej skuteczności, z opakowaniami wyjątkowo czułymi i wtedy, kiedy w butelce lub puszce produkt jest na wysokim poziomie. Ostatni typ jest poświęcany właściwie dla przemysłu farmakologicznego oraz chemicznego (na potrzeby zakręcania bardzo często wyjątkowo małych dawek wyrobu). W przypadku maszyn linearnych zakręcanie dokonuje się nieregularnie – kilka albo kilkanaście głowic jednocześnie zakręca opakowania z artykułem. Kapslownice idealnie sprawdzą się na potrzeby zamykania wody niegazowanej w butelkach PET i napojów wyskokowych. Naturalnie zamykarki są bardzo istotnym składnikiem na linii przerobowej, pomimo że nie wymagają w sumie jakiegokolwiek nadzoru. Dzięki zakręcarkom najwyższej jakości mocno poprawia się ekonomiczność masowej produkcji. Zakrętarki mamy opcję zaprojektować „od zera” (biorąc w rachubę, np. towar do którego ma być dopasowana oraz ilość zakręcanych pojemników w ciągu jednej godziny).
Do kolejnych urządzeń, przy użyciu których konstruowane są całe linie fabryczne, powinniśmy zaklasyfikować: aplikatory etykiet, maszyny nalewające produkt, dozownice i napełniarki, maszyny monitorujące jakość, maszyny do pakowania i wypakowywania, rozdzielacze i kartoniarki. Wszystkie przytoczone maszyny można wyposażyć w dodatkowe opcje, przykładowo w aplikatory koloratek. Klasyczny tok produkcji wygląda dokładnie w taki sposób: poddane wcześniej sterylizacji opakowania trafiają na linię fabryczną, są zliczane oraz właściwie rozmieszczane. Nalewarki wypełniają postawione opakowania towarem, a zamykarki zakrywają szyjki konkretnymi zakrywkami. Potem zamknięte artykuły wchodzą, np. do kartoniarek. W każdej gałęzi tok wytwarzania będzie prezentował się trochę inaczej, bo jest on uzależniony od wariantu towaru. Więc na potrzeby kremów są stworzone inne warianty maszyn, a do wytwarzania wódki oraz innych napojów procentowych – inne.
Jeżeli zainteresował Cię ten temat, kliknij w odsyłacz z boku – Zakręcarki butelek – a najprawdopodobniej odkryjesz to, czego dziś poszukujesz.