Zamierzasz zaprojektować fantastyczne, solidne oraz wielowarstwowe akwarium? Nie masz koncepcji, gdzie odnaleźć o tym wystarczające porady? Na niemałej ilości portalach internetowych zdecydowanie wyszukasz mnóstwo wypowiedzi w temacie planowania zbiorniczka wodnego {od podstaw|od zera|. Są one za każdym razem zwięzłe, niebyt kompetentne, a przy projektowaniu niezwykle przestronnego zbiornika generalnie zbyteczne. Z reguły po zobaczeniu kilku stron wcale nie dostajemy tego, czego szukamy. Korzystanie z grup dyskusyjnych oraz innych zbieżnych witryn jest bezcelowe, gdyż większość z posiadaczy akwariów trafia na własnej drodze zupełnie inne kłopoty. Dla pierwszego będzie to złe oświetlenie, jakie powoduje powstawanie nadto dużej liczebności krasnorostów. Dla kolejnego – tragiczna „chemia” wody, która wpływa na to, że rybki akwariowe i roślinki nie czują się w niej świetnie. Zaś dla kolejnego – niefachowo dopasowane roślinki. Szukajmy stąd witryn mających wiedzę wprost encyklopedyczną z okazją przejścia na forum i przeczytania opinii zaufanych speców.
Sądzę, że głównie na takich, które funkcjonują co najmniej kilka lat. Znaczy to, że koncentrują ekspertów i mają dużą bazę wytycznych o akwarystyce. Ciekawy portal w ogóle nie będzie posiadał wyłącznie kilku podstron, tylko całą masę (łącznie z grupami dyskusyjnymi). Wchodząc na niego możemy wyszukać, przykładowo okazy rybek razem z ich charakterystyką, materiały audio-wizualne, fotoreportaże, aktualne wydarzenia, zabawy, spis odwiedzających, nowiny o publikacjach (w jakich można odnaleźć sporo precyzyjnych wiadomości o rybach akwariowych). Porządny portal upublicznia fotoreportaże z przeróżnych stron świata, przykładowo Cypru, Tajlandii, Singapuru albo Hagi. Możemy obejrzeć jak wyjątkowe oceanaria wyglądają w rzeczywistości, jaka liczba typów istot je zamieszkuje i jaką mają pojemność. Są strony www o treści akwarystycznej, które funkcjonują od 2001 r. i owe właśnie możemy oglądać, jeżeli zależy nam na solidnej i potwierdzonej wiedzy.
Powinniśmy rozpocząć od tego, że nasz zbiorniczek słodkowodny jest parę razy tańszy niźli słonowodny. W obu modelach należy wykazać się odpowiednią kompetencją dobierania rybek, flory i odmiennych komponentów (np. ozdób). Nieduże zbiorniki (mające pojemność do 60 litrów) tak naprawdę absolutnie nie są zdatne do hodowli. Można je stawiać jako miejsce do odchowu narybku bądź do kwarantanny chorych rybek, lecz nie jako centralny zbiornik wodny. Niełatwo jest podtrzymywać w nim stabilizację biologiczną, natomiast jeżeli będziemy planowali zakupić jeszcze rybki, to nie będzie gdzie ich ulokować. Na wstępie należy zakupić zbiornik o wielkości od 60 do 100 litrów. Wielkie (od 100 do 450 litrów), wyjątkowo wielkie (od 450 do 800 litrów) i specjalnie duże (przynajmniej 800 litrów) są przypisywane wyłącznie doskonałym hodowcom. Trzeba najpierw wyłonić ryby akwariowe, a następnie dostosować do nich zbiornik. Absolutnie nie mam tu na myśli nieroztropnego nabycia rybek, postawienia ich w domu w plastikowej „tutce”, zaś wtedy kupna zbiorniczka. Trzeba mieć na uwadze to, żebyśmy w pierwszej kolejności wyłowili warianty rybek, ich sumę i roślinki, a wówczas handlowiec zakomunikuje nam jak pojemne akwarium jest korzystne. Wytyczna jest prosta: im większa pojemność, tym lepiej. Do mieszkania bierzemy sam „baniaczek” z akcesorium, osmozę (jaka ma zminimalizować twardość wody) oraz nieodzowne specyfiki. Rybki wpuszczamy wyłącznie w takiej sytuacji, gdy „baniak” się „unormuje”. Dokładnych informacji powinno się szukać w lekturach hobbystycznych, np. C. Schaefera, A. Raschke „Zakładamy akwarium. Technika, sprzęt, opieka.” albo U. Schliewena „Akwarium. Praktyczny poradnik”.
Wszystko jest uzależnione od tego, na które opinie internautów właściwie trafimy. Wyszukujmy raczej poważnie rozbudowane, zróżnicowane na kategorie oraz pilnowane przez znawców. Powinniśmy kierować się nagłówkami założonych problemów oraz przenigdy nie duplikować pytań. Pewne forum będzie posiadało pojedynczo wątki o akwarystyce słodkowodnej, zbiorniczkach, obsadzie akwariów, akwarystyce oceanicznej, roślinkach, chorobach, składzie i dylematach z wodą, krabach, ekwipunku etc. Porady o pierwszym „baniaku” też powinny być podzielone na obszary tematyczne, np. o zbiornikach oraz gatunkach podłoża, jakie powinniśmy wykorzystać w trakcie zakładania „baniaczka”, o testach wody, termometrach i pompach, oświetleniu i lśniących dekoracjach.
O tym trzeba pamiętać!
Zbiornik nie może być „napakowany”. Co to właściwie znaczy?
Którakolwiek ryba akwariowa oraz którakolwiek roślina musi posiadać dostateczną przestrzeń życiową. Inaczej mówiąc: absolutnie nie powinniśmy do 400 litrowego baniaka umieścić za wiele „komponentów”, zarówno prawdziwych, jak również sztucznych. Generalnie stosuje się pewne standardy, natomiast w żadnym razie nie wolno nam kupować „kuli”. Jeżeli chcesz zaprojektować w mieszkaniu zbiorniczek i szukasz prawdziwych informacji, kliknij w kolorowy odsyłacz – Akwarystyka