Niezawodna sterylizacja, jaka całkowicie zabija grzyby, bakterie, alergeny oraz wirusy i roztocza jest teraz bardzo pożądana. Ozonowanie to współczesna metoda, jaka tworzy odkażone środowisko, a zarazem jest niezwykle ekologiczna oraz bezpieczna, również w przypadku alergików. Stosując dezynfekcję ozonem chronimy siebie oraz osób bliskich, a także osoby, z jakimi mamy ciągły kontakt (np. w pracy), ze względu na to, że ta metoda dezynfekcji zabija grzyby, bakterie, alergeny oraz wirusy. Obok tego nie niszczy zdrowia ani w przypadku ludzi, ani w przypadku pupili. Kolejnym plusem dezynfekcji ozonem jest zdolność szybkiego likwidowania brzydkich zapachów np. z papierosów i od zwierząt oraz może być użyte w budynkach oraz w samochodach.
Co to jest ozon oraz dlaczego jest taki efektywny?
Dlaczego oczyszczanie właśnie z użyciem ozonu? Skuteczność ozonu wiąże się z jego budową. Składa się on z trzech atomów tlenu. Niezwykle szybko od momentu wytworzenia podlega rozpadowi, a w trakcie takiego procesu, tlen oddziałuje z otoczeniem. Rozpadające się cząsteczki ozonu wnikają głęboko, za sprawą czego efektywnie usuwają alergeny, grzyby, wirusy, bakterie oraz walczą z roztoczami. Co więcej ze względu na to, że ozon jest gazem, dociera do miejsc, do jakich ciężko dojść za pomocą innych technik dezynfekcji. Inną zaletą dezynfekcji ozonem zaliczamy to, że ze względu na szybki rozkład cząsteczek, bardzo prędko po ozonowaniu da się korzystać z czystego oraz wyjałowionego pomieszczenia. Należy przewietrzyć wnętrze. Skutkiem procesu ozonowania jest całkowite odkażenie oraz usunięcie nieprzyjemnych zapachów. Ozonowanie realizuje wytyczne sanepidu, a dzięki swojej efektywności jest bardzo zalecaną metodą oczyszczania.
Co sprawia, że dobrze jest dezynfekować ozonem?
Najszczególniejsze plusy oczyszczania ozonem pochodzą przede wszystkim z działania ozonu. Dzięki bezpiecznemu ozonowaniu tworzymy przestrzeń wolną od grzybów, wirusów, alergenów, bakterii oraz roztoczy. To absolutnie ważne na przykład dla alergików. Systematyczna dezynfekcja oprócz tego, że gwarantuje bezpieczeństwo, gwarantuje również wysoki jakość życia, czyste powietrze bez niechnianych zapachów. Obok tego sporą zaletą odkażania ozonem można wskazać to, że nie zawiera żadnych chemikaliów, więc jest absolutnie ekologiczna.
Kiedy warto przeprowadzić oczyszczanie ozonem?
Ozonowanie należy robić we wszystkich wnętrzach, gdzie często przebywają ludzie. Będą to np. budynki mieszkalne, usługowe, biura, a także wnętrza samochodów i innych pojazdów. Przeważnie z oczyszczania ozonem nie licząc domów, używają te placówki, jak szpitale, pensjonaty i hotele, gabinety kosmetyczne i fryzjerskie, ośrodki kultury, szkoły albo restauracje. Ten typ oczyszczania można również wykorzystać do oczyszczenia klimatyzacji, obiektów sportowych, czy budynków produkcyjnych. Dzięki dezynfekcji ozonem usuwane są niezbezpieczne dla zdrowia ludzi oraz zwierząt grzyby, bakterie albo wirusy , z uwagi na to aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa należy regularnie wykonywać ten typ oczyszczania. Za sprawą gazowej postaci ozonu, przenika on przez takie materiały jak tapicerki, materace, wykładziny, dywany i zasłony, w ten łatwy sposób możemy wykonać pełne oczyszczanie w miejscach, gdzie znajdujemy się najchętniej.
W jaki sposób bezpiecznie wykonać dezynfekcję ozonem?
Chociaż sama metoda oczyszczania ozonem nie jest niezbezpieczona dla zdrowia, należy dobrze się przyszykować. Ozon mocno utlenia, dlatego w momencie wykonywania oczyszczania taką metodą trzeba zachować ostrożność, aby nie podrażnić układu oddechowego oraz oczu. Przed przystąpieniem do dezynfekcji ozonem trzeba najpierw wynieść z pomieszczenia wszelkie rośliny i zwierzęta, by nie wystawiać ich na bezpośrednie działanie ozonu. Oprócz tego najlepiej zabrać obrazy malarskie, by farby się nie utleniły, ponieważ mogłyby koloru. Znaczną część dezynfekcji ozonem wykonują specjalne maszyny, dlatego niezbędna jest również sama zdolność obsługi maszyn. Zdalna kontrola wobec sprzętu umożliwia również osobie obsługującej opuszczenie pomieszczenia podczas ozonowania. Punktem, o jakim nie wolno zapomnieć jest uszczelnienie pomieszczenia, by ozon w czasie pracy sprzętu nie wydostawał się poza oczyszczane pomieszczenie.
Tak samo przy ozonowaniu samochodu. Na początek trzeba wyrzucić śmieci, gumowe chodniki oraz zbędne przedmioty. Maszyna ozonująca powinna być na siedzeniu. Trzeba pamiętać o odłączeniu klimatyzacji oraz włączeniu obiegu wewnętrznego w nadmuchu samochodowego wentylatora. W ciągu oczyszczania ozonem samochodu trzeba zamknąć okna i drzwi, by cząsteczki ozonu mogły wnikać m.in. głęboko w tapicerki. Należy też pamiętać, by nie ozonować w bardzo gorący dzień, szczególnie przy silnym nasłonecznieniu.